.

این وبلاگ فقط جهت کمک به همکاران اطلاع رسانی میباشد وجنبه تبلیغاتی ندارد.

قانون الحاق یک تبصره به ماده (946) قانون مدنی اصلاحی 1387

تازه داشت اصلاحیه ماده ٩۴۶ قانون مدنی مصوب ١٣٨٧ بنوعی اجماع میرسید و تقریبا اتفاق نظر بر این شده بود که زوجه در صورتی از بهای اعیانی عرصه و اعیان ارث میبرد که شوهرش بعد از اجرائی شدن قانون اصلاحی فوت نموده باشد و مقطع زمانی مشخصی ملاک عمل دفاتر بود که اصلاحیه اخیر و الحاق تبصره ای به ماده مرقوم شرط مبهمی را (از نظر کاربردی در دفاتر اسناد رسمی) به آن افزودند حال ما مانده ایم که نحوه احراز عدم تقسیم ترکه چگونه وبا چه وسیله ای صورت خواهد گرفت؟ سردفتر با مراجعه وراث به دفتر برای انجام معامله یک باب منزل چه باید بکند ایا انجام معاملاتی در مدتی قبل و با اعمال قانون سابق تاثیری در این معامله فعلی دارد ؟ میشود زوجه در شش ماه پیش بهای ثمنیه اعیانی یکی از املاک غیرمنقول را دریافت و معامله کرده باشد و امروز از همان شوهر برای خانه ای دیگر بهای ثمنیه عرصه و اعیان را دریافت کند؟ ایا حق وی در معامله قبل ضایع شده ؟ یا حق سایر وراث در این معامله؟

نظرتان را برای ایجاد یک رویه واحد بیان فرمایید موجب امتنان خواهد بود

 

۱۳۸۹/۶/۳۱

قانون الحاق یک تبصره به ماده (946) قانون مدنی اصلاحی 1387

شماره41925/407

 

 

 

 

 

 

 

جناب آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
        در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم (123) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون الحاق یک تبصره به ماده (946) قانون مدنی اصلاحی 1387 که با عنوان طرح الحاق یک تبصره به ماده (946) قانون مدنی مصوب1387 به مجلس شورای اسلامی تقدیم و در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ 26/5/1389 مجلس با اصلاحاتی به تصویب رسیده‌است به لحاظ انقضای مهلت‌های مقرر، موضوع اصول نود و چهار (94) و نود و پنج (95) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و عدم وصول پاسخ شورای محترم نگهبان، به پیوست ابلاغ می‌گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ـ علی لاریجانی

شماره147238                                                           7/7/1389
وزارت دادگستری
 قانون الحاق یک تبصره به ماده (946) قانون مدنی اصلاحی 1387 که در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ بیست و ششم مردادماه یکهزار و سیصد و هشتاد و نه مجلس شورای اسلامی تصویب و بدون ارائه نظر از سوی شورای نگهبان در مهلت‌های مقرر، موضوع اصول (94) و (95) قانون اساسی، طی نامه شماره 41925/407 مورخ 31/6/1389 مجلس شورای اسلامی واصل گردیده‌است، به پیوست جهت اجراء ابلاغ می‌گردد.

رییس‌جمهور ـ محمود احمدی‌نژاد

قانون الحاق یک تبصره به ماده (946) قانون مدنی اصلاحی 1387

 ماده واحده ـ تبصره ذیل به ماده (946) قانون مدنی اصلاحی مصوب 6/11/1387 الحاق می‌گردد.
تبصره ـ مفاد این ماده در خصوص وراث متوفایی که قبل از تصویب آن فوت کرده ولی هنوز ترکه او تقسیم نشده‌است نیز   لازم‌الاجرا است.
 قانون فوق مشتمل بر ماده واحده یک تبصره در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ بیست و ششم مردادماه یکهزار و سیصد و هشتاد و نه مجلس شورای اسلامی تصویب و در مهلت‌های مقرر موضوع اصول نود و چهار (94) و نود و پنج (95) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نظر شورای محترم نگهبان واصل نگردید.

 

منبع : سایت دفترخانه٣ یزد و روزنامه رسمی

http://3yazd.iar.ir/

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ۸:٥٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٥ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

درگذشت رئیس ثبت خسرو شهر

درگذشت جناب آقای حسن علیزاده رئیس ثبت اسناد و املاک خسرو شهر را به خانواده محترم آن مرحوم و همکاران گرامی تسلیت عرض مینماییم.

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ۱:۳٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

هزینه های دفاتر اسناد رسمی

بررسی آماری، منطقی و توصیفی هزینه‌ها و درآمدها
در دفاتر اسناد رسمی

به نقل از استاد عزیزمان جناب آقای اشکذری جهت مشاهده به لینک زیر مراجعه فرمایید.

http://irnotary.blogfa.com/page/mahnameh104.aspx

 

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ۸:۳٤ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

اطلاعیه جدید


تعویق انتخابات جامعه تبریز

با سلام به اطلاع تمامی همکاران محترم میرساند با توجه به اینکه تا اتمام وقت اداری 7/7/89 از همکاران سردفتر هیجکس جهت نامزدی بازرس هیئت مدیره ثبت نام نکرده است لذا بدلیل عدم امکان برگزاری انتخابات هیئت مدیره جامعه سردفتران و دفتریاران آذربایجانشرقی مجمع عمومی مورخ 14/7/89 ملغی اعلام میگردد و زمان برگزاری مجمع و نیز مهلت و چگونگی ثبت نام داوطلبین و سایر شرایط در اطلاعیه های بعدی به اطلاع همکاران خواهد رسید.

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ۱:۳٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

ارائه اوراق نمایندگی ووکالت جهت انتخابات هیئت مدیره

همکاران محترمی که جهت انتخابات هیئت مدیره از دیگر همکاران برگه نمایندگی یا وکالت دارند درخواست میشود جهت صدور برگه های انتخابات اوراق مذکور را تا آخر وقت اداری روز سه شنبة 13/07/89 به آقای سعید چشمائی اسکوئی سردفتر اسناد رسمی 72 تبریز ارائه و یا از طریق فاکس شماره 5237324 -0411 ارسال فرمایند


تمدید مهلت ثبت نام مالیات ارزش افزوده

برابر اطلاع واصله مدت ثبت نام در فراخوان نوبت چهارم مالیات بر ارزش افزوده تا آخر مهر ماه سالجاری تمدید گردید همکاران محترمی  که تاکنون موفق به ثبت نام نگردیده اند  سریعا به ساین evat مراجعه فر مایند.

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم

جوابیه نامه ارسالی جامعه تبریز در مورد ضم وکیل

 مدیر کل محترم ثبت اسناد و املاک اذربایجانشرقی

http://up./Files/ef3ed721295f45cbb907.PDF

سلام علیکم احتراما با توجه به نبود امکان تنظیم سند رسمی در برخی معاملات املاک خریداران بالاجبار به گرفتن وکالت بلاعزل از فروشندگان برای فروش ملک پس از فراهم شدن مقدمات انتقال رسمی می نمایند.با گذشت زمان و قبل از انتقال رسمی ملک خریداران اقدام به احداث بنا و سرمایه گذاری در ان میکنند و چون فروشندگان نظاره گر افزایش قیمت ملک در اثر گذر زمان و احداث بنا بصورت طبقات متعدد میشوند وسوسه شده و بفکر ایذا خریداران می افتندتا از این رهگذر سودی را نصیب خود نمایند و چون وکالتهای تنظیمی بلاعزل می باشند و امکان ابطال از طرف موکل وجود ندارد لذا نامبردگان با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی خواستار ضم وکیل شده تا زمینه ازار و اذیت وکیل و خریدار قولنامه ای را فراهم اورندو این مسئله در استانه تبدیل شدن به یک معظل میباشد بدینجهت موضوع جهت استحضار و چاره جوئی به خدمتتان گزارش میگردد. باتشکر جامعه سردفتران و دفتریاران استان اذربایجانشرقی.

جوابیه مدیر کل محترم امور اسناد و سردفتران سازمان ثبت

اداره کل محترم ثبت اسناد و املاک استان اذربایجانشرقی

با سلام

عطف به نامه شماره 7263/104 مورخ 19/3/89 با توجه به اینکه وکالت از عقود است لذا هرگونه تغییر در ان منجمله ضم وکیل نیاز به توافق طرفین دارد.