.

این وبلاگ فقط جهت کمک به همکاران اطلاع رسانی میباشد وجنبه تبلیغاتی ندارد.

پیام تسلیت به همکاران

 

 

با خبر شدیم مرحوم حاج علی اکبر یوسفی مقدم پدر گرانقدر همکار عزیزمان آقای محمدرضا یوسفی مقدم دار فانی را وداع گفتند. ازدرگاه ایزد رحمان برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای خانواده جلیله ایشان خصوصا همکار عزیزمان صبر و بردباری مسئلت داریم.

مراسم شام غریبان آن مرحوم امروز سه شنبه 24/8/90 بعد از ظهر ساعت 15 الی 17 در مسجد کاشیلر واقع در خیابان شمس تبریزی ایستگاه شرشرا

و مراسم ترحیم روز پنجشنبه 26/8/90 بعد از ظهر ساعت 15 الی 17 در همان مسجد برگزار میگردد.

شرکت همکاران محترم موجب تسلی خاطر بازماندگان خواهد بود در تبریز

-----------------

باخبر شدم دیروز والده مکرمه جناب اقای میراب زاده همکار ارجمند و مدیر واحد انفورماتیک کانون سردفتران به دیار باقی شتافته و دوست گرانقدرم و بیت محترم میراب زاده در غم از دست دادن عزیز خود به سوگ نشسته اند

این غم جانکاه و مصیبت عظمی را به آن برادر ارجمند و خانواده محترم و بازماندگان تسلیت عرض نموده و برای آن مرحومه مغفوره علو درجات و غفران و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبری جزیل آرزو مینمایم تقارن رحلت آن عزیز با ایام فرخنده غدیر خم نشانگر سعادت و مقام آن مادر است که امیدوارم با مولی همنشین گردد

مراسم تشییع جنازه مرحومه ساعت 3 بعد ازظهر امروز سه شنبه 24 آبان در اردکان انجام میگردد و سایر مراسم متعاقبا به اطلاع دوستان خواهد رسید 

 

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ۳:۳٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم

عید غدیر خم مبارک

عید سعید غدیر خم عید امامت و ولایت وعدالت ، برشیعیان واقعی حضرت مولی الموحدین امیر الموممنین خجسته باد.

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ٩:٠٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم

ارزش واقعی بنویسیم؟؟؟

شرع را رعایت کنیم یا قانون را؟؟؟

پوشیده نیست که درج قیمت واقعی در اسناد ملکی و متعاقب آن محاسبه حق التحریر بر اساس آن از حقوق مسلم دفاتر اسناد رسمی است آگاهان می دانند که ثبت و تنظیم اسناد بر اساس قیمت غیرواقعی جز حرکت در جهت منافع افراد متمول و زیر پا گذاشتن حق قانونی و شرعی دفاتر اسناد رسمی موضوعیت دیگری ندارد .

در حالیکه در تمام صنوف متولیان امر در تلاش برای افزایش تعرفه خدمات خود هستند در حرفه ما متولیان به سمت کاهش تعرفه ها آن هم بسیار پایین تر از نرخ تورم و نرخ کارشناسی شده موجود گام برمی دارند و سازمان ثبت به عنوان نهادی قلمداد شده که مستقیما" در جهت تضعیف دفاتر اسناد رسمی که از زیرمجموعه های مهم خود می باشد حرکت می کند و به یکی از مهمترین خواسته آنان که اشاره به حذف دستور موهومی از سوی ریاست پیشین سازمان مبنی بر محاسبه تحریر اسناد ملکی بر اساس ارزش معاملاتی دارد تن در نمی دهد  .

در حالیکه تنظیم اسناد قطعی املاک در دفاتر اسناد رسمی با قیمت واقعی و اخذ حق التحریر بر اساس آن در مقایسه با حق الزحمه ای که دلالان ملکی از تنظیم اسناد عادی اخذ می کنند بسیار ناچیز است  تعلل سازمان ثبت در اعلام این موضوع بحث برانگیز و غیر شفاف به نظر می رسد چرا که به عنوان مثال در حال حاضر حق دلالی یک ملک صد متری در شمال تهران سه میلیون تومان اما تعرفه تنظیم همان سند رسمی در دفاتر اسناد به زحمت به صد هزارتومان می رسد ! که این تفاوت فاحش در هزینه مبایعه نامه با سند رسمی علاوه بر اینکه به اعتبار اسناد رسمی صدمه می زند همچنین نگاه متعجب مردم را نیز بی پاسخ می گذارد که چرا سندی غیر قابل انکار و لازم الاجرا را که عالم و آدم آن را در بوغ و کرنا می کنند و به اعتبار آن می نازند هزینه ای بسیار سخیف دارد اما در مقابل مبایعه نامه یا قولنامه هزینه ای به این سنگینی ؟ عده ای نیز در این میان به دفاتر اسناد رسمی و سازمان ذیربط آن که چنین دستوری را وضع کرده به نگاه تمسخر می نگرند و البته دفاتر اسناد رسمی هستند که باید بار این نگاه و این وضع و ضعفی را که نه قانون و نه شرع و نه عرف بلکه دستوری خلاف واقع ایجاد کرده است را بدوش بکشند !

چه بسیار دفاتر اسناد رسمی که روزی با امید به بسط قانونمداری پا به عرصه نهادند و امروز نا امید از حمایت و بی مهری مسئولان عرصه را ترک می کنند و چه بسیار دفاتری که به علت عدم حمایت سازمان ثبت و متولیان امر اینک دست به تخلفاتی می زنند که اعتبار تمام دفاتر اسناد رسمی و در نهایت سازمان ثبت را زیر سوال می برد !

در این میان همراهی و همکاری خوب دفاتر اسناد رسمی با ارگانها و سازمان ذیربط عاملی شده تا دفاتر اسناد رسمی با سوء استفاده مسئولان از این سکوت ناخواسته ، روز به روز و بیش از پیش از اشتغال در این حرفه متضرر ، پشیمان  و ناامید باشند چرا که هیچ افق روشنی از سوی مسئولان برای ادامه حیات این صنف متصور نیست .

اما در کنار این امر تلاش بی وقفه اصناف دیگر قابل توجه است و این تلاشها از سوی اهالی آن صنف تقدیر می شود و ایشان با اشتیاق و فراق بال و امیدوار از تصدی امر توسط فردی که منافع زیرمجموعه خود را فدای هیچ امر دیگری نمی کند با قدرت به کار ادامه می دهند و به عنوان مثال در صنف دلالی آحاد بیکار جامعه یا کسانی که اشتغال در حیطه های دیگر دارند و از آن جمله می توان به شغل هایی مانند تعویض روغن - نانوا - خشکبار - کبابی و ... اشاره کرد تغییر شغل به دلالی می دهند و به علت درآمد بالای کمیسیون املاک به اشتغال در این صنف تشویق و روز به روز بیشتر به این صنف می پیوندند و در آن سو افراد تحصیل کرده بعد از چند سال کار در دفاتر اسناد رسمی و طی مراحل سخت تحصیل و آزمون و هفت خوان رستم از عالم و آدم ناامید و ناچار به ترک این شغل می گردند .

و سخنی با مسئولان سازمان که تا دیر نشده و دفاتر اسناد رسمی بیش از این تضعیف نشده اند به امور کارشناسی شده و معضلات دفاتر اسناد رسمی بیشتر بها بدهید و با تصمیمات صحیح و بخردانه و توجه به نظر دلسوزان و کسانی که با این معضلات دست و پنجه نرم می کنند و حداقل با برگزاری یک نشست با سردفتران اسناد رسمی و گوش دادن به معضلات آنها با ذهن باز در جهت رفع مشکلات آنها بکوشید که چشم ۸۰۰۰ دفتر اسناد رسمی که خیل عظیمی از مجموعه خدمتگذار جامعه هستند به تصمیماتی است که گره ای از مشکلات آنها باز کند نه شعارهایی که هیچگاه به ثمر نخواهد نشست .   

پ . ن ۱: فتاوی حضرات آیات عظام در مورد اخذ حق التحریر بر مبنای قیمت واقعی ملک و پاسخ کانون سردفتران به دفتر شماره ... رشت از وبلاگ محضردار

پ . ن۲ : طبق نظر علما و فقها اجرت کاتب به قیمت واقعی معامله باید اخذ شود و کتابت به مبلغ غیرواقعی حرام است بهرحال تاکنون سازمان ثبت دفاتر اسناد رسمی را به این فعل حرام الزام کرده است لذا گناهش بر گردن متولی امر چرا که دفاتر اسناد رسمی نیز بر این امر رضایت ندارند .

پ . ن ۳:همکاران عزیزی پیگیر موضوع هستند که از کانون سردفتران و دفتریاران نیز درخواست شده تا از این موضع تشریفاتی بیرون بیاید و اقتدار خود را نشان دهد و در مورد موضوع اشاره شده راسا" رای یا دستوری صادر نماید .

به نقل از سایت http://irnotary.blogfa.com/

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ۸:۱٠ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم

استعلام الکترونیکی کی ؟؟؟

با سلام کاری که براحتی میشه کرد را چرا اینقدر طولش میدن چند بار این پیشنهاد را به خیلی ها دادیم ولی سنگ انداختن واین را هم گفتیم که عاقبت مجبوریم این کاررا بکونیم ولی ......

حالا:

مدیرکل ثبت استان تهران با تاکید بر اینکه سازوکار لازم برای استعلام الکترونیکی املاک در تهران فراهم است گفت: فقط منتظر دستور رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هستیم.

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، میرصادق سعادتیان با حضور در غرفه کانون سردفتران و دفتریاران در هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها با بیان اینکه در حال حاضر دوران الکترونیکی شدن است و هر چقدر کار الکترونیکی شدن اسناد را به تاخیر بیندازیم،‌متضرر خواهیم شد، گفت:در این رابطه باید از همه فرصت ها استفاده کنیم.

 وی با بیان اینکه اگر سردفتر اسناد رسمی بودم همه را به اسکن دفاتر تشویق و ترغیب می کردم، اظهار کرد: باید برای حفظ سرمایه ها و افزایش اعتبار و اطمینان،‌اسکن دفاتر را جدی بگیریم تا از هرگونه حوادث غیرمترقبه مصون باشیم.

 مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران در پاسخ به اینکه دفاتر اسناد رسمی در این زمینه با خلا قانونی روبرو هستند و راهکار چیست،‌گفت: در ماده 131 قانون برنامه چهارم توسعه مستندا ذکر شده که ادارات ثبت می توانند تمام فرآیندهای خود را الکترونیکی کنند. دفاتر اسناد رسمی هم می توانند برای احیای اسناد در شرایط خاص و جلوگیری از جعل سند و اختلافات ملکی اقدام به  اسکن دفاتر کنند.

 وی درخصوص تکلیف دستگاه قضایی کشور در اطلاع سانی و تشویق مردم نسبت به تنظیم سندرسمی براساس قانون برنامه پنجم توسعه، اظهار داشت: در این قانون بر آنی شدن ثبت تاکید شده است. دراین راستا همکاری مشترکی بین ادارات ثبت و دفاتر اسناد رسمی مورد نیاز است. در حال حاضر در تمام ادارات ثبت استان تهران آمادگی لازم وجود دارد که اگر ابلاغی از سوی ریاست سازمان ثبت صورت گیرد، پاسخ استعلامات ملکی الکترونیکی شود.

 سعادتیان با بیان اینکه دفاتر اسناد رسمی در زمینه خرید اوراق به صورت الکترونیکی و استفاده از دستگاه کارتخوان بسیار خوب عمل و به نحو احسن همکاری کرده اند، گفت: اگر مشارکت سردفتران اسناد رسمی نبود بسیاری از موارد، موفقیت آمیز انجام نمی شد.

 مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران با قدردانی از دفاتر اسنادر سمی در بخش آمار دهی و استفاده از خدمات الکترونیکی در حداقل زمان ممکن،‌از انجام استعلام الکترونیکی در 6 استان کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد این طرح به زودی در تهران اجرا شود.

 سعادتیان در پایان پیشنهاد کرد؛ کانون سردفتران و دفتریاران تسهیلاتی را برای دفاتر اسناد رسمی در رابطه با خطوط اینترنت پرسرعت فراهم کند تا در آینده علاوه بر اخذ استعلامات به صورت الکترونیکی، امکان ارسال نامه های ادارات اجرای اسناد رسمی و سایر مکاتبات اداری از طریق الکترونیکی فراهم شود

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ٩:۱۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم

نگاهی کوتاه به سفررئیس سازمان ثبت به تبریز

دکتر تویسرکانی معاون محترم قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بهمراه هیئتی از معاونین و مسئولین سازمان ثبت  اسناد و املاک کشور و آقای دشتی رئیس هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران جهت بازدید و بررسی مسائل و مشکلات اداره کل ثبت اسناد و املاک آذربایجان شرقی  ساعت 21 روز شنبه سی ام مهر ماه وارد تبریز شده و مورد استقبال مدیر کل و معاونین و مسئولین اداره کل و اداره ثبت تبریز و اعضای هیئت مدیره جامعه سردفتران و دفتریاران استان قرارگرفتند، برنامه های هیئت صبح روز یکشنبه مورخ 1/8/1390 با حضور در مزار شهدای تبریزشروع شد . رئیس سازمان و همراهان ضمن قرائت فاتحه و نثار شاخه های گل به روح پرفتوح شهدای تبریز ادای احترام نمودند

جهت مشاهده کامل متن به سایت زیر مراجعه فرمایید

http://www.eaz-notary.com/

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ۸:۱٧ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٥ آبان ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم