.

این وبلاگ فقط جهت کمک به همکاران اطلاع رسانی میباشد وجنبه تبلیغاتی ندارد.

دریافت وکالت بلاعزل از تسهیلات گیرندگان ممنوع شد

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه 24 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه 91 کل کشور با جزء 8 الحاقی 27 این لایحه موافقت کردند.

در این جزء آمده است دریافت وکالت بلاعزل از تسهیلات گیرندگان بابت وثیقه‌های در رهن بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری دولتی و خصوصی ممنوع می‌باشد و وثیقه گیرندگان موظفند فقط در قالب قراردادهای منعقده نسبت به اجرا گذاشتن وثیقه‌ها، عمل نمایند.

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ٩:٢٤ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

رئیس سازمان ثبت:ترجیح می‌دهیم دفاتر اسنادرسمی پنجشنبه‌ها دایر باشند

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه ترجیح می‌دهیم دفاتر اسناد رسمی در روزهای پنجشنبه تعطیل نباشند گفت: عمده سردفتران هم نظرشان همین است.

 به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفترایران به نقل از خبرگزاری فارس، احمد تویسرکانی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره مطرح شدن زمزمه ‌هایی مبنی بر تعطیلی دفاتر اسناد رسمی در روزهای پنجشنبه اظهار داشت: هنوز هیچ تقاضایی از سوی سردفتران به ما نرسیده است.

 وی درباره اینکه نظر سازمان ثبت اسناد درباره این موضوع چیست گفت: ترجیح می‌دهیم دفاتر اسناد رسمی در این روز هم دایر باشند و فکر می‌کنم عمده سردفتران نیز نظرشان همین باشد.

 رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: البته اگر سردفتران خواستار تعطیلی دفاتر در روزهای پنجشنبه باشند می‌توانند درخواست خود را مطرح کنند تا ما از طریق کانون سردفتران موضوع را بررسی کنیم.

 گفتنی است شایعات تعطیلی دفترخانه‌های اسنادرسمی در روزهای پنجشنبه در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از مردم در این روز تعطیل بوده و فرصت بیشتری برای رسیدگی به کارهای مربوط دارند.‌

انتهای پیام

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ٩:٢۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

بازی دوستانه تیم هنرمندان با تیمهای مطرح

بازی دوستانه تیم هنرمندان

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ٩:٤٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

اطلاع رسانی

سردفتران محترم اسناد رسمی کل استان

احتراما به استحضار می رساند برابر هماهنگی های بعمل آمده با جامعه سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی دوره آموزشی جدیدی برای سردفتران ، دفتریاران و متصدیان رایانه دفاتر اسناد رسمی کل استان برای سامانه استعلام الکترونیکی در نظر گرفته شده است. سردفتران و دفتریاران محترم به همران متصدی رایانه دفترخانه می توانند در آموزش مذکور جهت آشنایی بیشتر با روند کار سامانه حضور داشته باشند.

دفاتر اسناد رسمی که این اطلاعیه را مطالعه فرموده اند جهت اطلاع رسانی به سایر همکاران خود در دیگر دفاتر نیز اطلاع دهند.

زمان آموزش: روز چهارشنبه مورخ  27/02/1391
مکان: سالن اجتماعات جامعه سردفتران و دفتریاران واقع در تبریز میدان بسیج ساختمان جامعه (هتل مرمر سابق)
ساعت برگزاری: 17 بعد از ظهر

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ٩:٤٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

متن نامه جامعه سردفتران آذربایجانشرقی به فرماندهی نیروی انتظامی آذربایجانشرقی

فرماندهی محترم ناحیه انتظامی آذربایجانشرقی

سلام علیکم
احتراما ،همچنانکه استحضار دارید نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حاصل فداکاری و از جان گذشتگی جمع بیشماری از عزیزترین فرزندان این مرز و بوم و نتیجه یک عمر تلاش بنیان گذار فقید آن میباشد آن مرجع عالیقدر و رهبر فرزانه­ای که تخلفی کوچک از قوانین این مرز و بوم را معصیت شرعی اعلام کرد و همه را به اطاعت محض از قوانین و مقررات فراخواند مقرراتی که پرسنل خدوم و زحمت کش نیروی انتظامی در سراسر کشور بصورت شبانه روزی بر رعایت آن مواظبت و مراقبت نموده و با مجرمین و تبه کاران و ناقضین حریم آن مبارزه میکنند. سال گذشته مجلس شورای اسلامی برابر ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ، تنظیم اسناد نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی را الزامی نمود انتظار طبیعی آن بود که هرگونه چالشی در مورد اسناد خودرو سابق بر آن صورت گرفته به احترام مصوبه مجلس شورای اسلامی پایان پذیرد و دفاتر اسناد رسمی و مراکز تعویض پلاک هرکدام در حیطه وظایف تعریف شده خویش به انجام وظیفه بپردازند لیکن متاسفانه شنیده­ها و پاره­ای مدارک موجود حاکیست علیرغم نص صریح و بلامناقشه قانون مذکور ، مراکز تعویض پلاک ، مراکز نقل و انتقال خودرو و شناسه خودرو ، سند مالکیت خودرو و عمل تعویض پلاک ، نقل و انتقال خودرو نام گرفته است و به مراجعین مراکز تعویض پلاک اعلام میگردد دیگرنیازی به تنظیم سند انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی ندارند و لزومی ندارد به دفترخانه مراجعه نمایند. گفته میشود پلیس نیز مامور رسمی است و مدارک تعویض پلاک که توسط پلیس تنظیم میشود سند رسمی است و از اینرو چه نیازی به سند دفترخانه میباشد لیکن باید توجه داشت برابر ماده 1287 قانون مدنی سندی رسمی است که در اداره ثبت اسناد و املاک یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد مامورین رسمی در حدود صلاحیت آنها بر طبق مقررات قانون تنظیم شده باشد وبا فقد هرکدام از این سه شرط نمیتوان آن را سند رسمی نامید ودر این مورد دو شرط موجود نیست زیرا صلاحیت قانونی پلیس چیز دیگری است ونقل و انتقال خودرو توسط پلیس هیچ مطابقتی با مقررات قانون ندارد زیرا ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی آن را با صراحت تمام در صلاحیت قانونی دفاتر اسناد رسمی قرارداده است.  آنچه متبادر به ذهن میشود اینست که مسلما اشتباهی بوقوع پیوسته یا خودسریهایی انجام گرفته است که با رسیدگی بموقع رفع و اصلاح خواهد شد اما تصوراینکه نیروی انتظامی خدای ناکرده قوانین و مقررات کشور را نقض و مصوبات مجلس شواری اسلامی را پایمال نماید کابوس وحشتناکی است که نه مدعای این جامعه است  و نه میتواند تصور آن را بکند این جامعه ضمن احترام به تمامی پرسنل خدوم و زحمتکش ، نیروی انتظامی  را از چنین اتهامی مبرا میداند لیکن انتظار و استدعا دارد دستور فرمائید نسبت به موضوع در اسرع وقت رسیدگی و رویه موجود اصلاح گردد.   با تشکر
  محمود محمد یاری رئیس هیئت مدیره
جامعه سردفتران و دفتریاران استان آذربایجان شرقی
رونوشت به مقامات و مراجع زیر جهت استحضاروصدور دستورات مقتضی :
 1-      ریاست معظم قوه قضائیه حضرت آیت الله آملی لاریجانی
 2-      ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
3-      معاونت محترم قوه قضائیه و ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
4-      کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی
5-      حاج آقا شریفی ریاست محترم کل دادگستری استان
6-    جناب آقای دکتر بیگی استاندار محترم آذربایجان شرقی
7-      اداره کل بازرسی استان آذریایجان شرقی
8-      دادستان محترم عمومی و انقلاب آذربایجان شرقی
9-      آقای دکتر فرهنگی نماینده محترم تبریز ،آذرشهر و اسکو
10-   آقای دکتر پزشکیان نماینده محترم تبریز ،آذرشهر و اسکو
11-  آقای دکتر منادی نماینده محترم تبریز ،آذرشهر و اسکو
12-  ریاست محترم کانون سردفتران و دفتریاران کشور
13-  مدیر کل محترم ثبت اسناد و املاک آذربایجان شرقی
14-  مدیر کل محترم امور مالیاتی آذربایجان شرقی
15-  فرماندهی محترم راهور ناجا در استان آذربایجان شرقی
16-  ریاست محترم مرکز تعویض یلاک تبریز
نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ ; شنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

روز مادر بر تمام مادران مبارک باد

اگر افلاطن و سقراط بوده اند بزرگ
بزرگ بوده پرستار خردی ایشان.
به گاهواره مادر بسی خفت
سپس به مکتب حکمت حکیم شد لقمان.
در آن سرایی که زن نیست،انس و شفقت نیست
در آن وجود که دل مرد،مرده است روان
به هیچ مبحث و دیپاچه ای قضا ننوشت
برای مرد کمال و برای زن نقصان
زن از نخست بوده رکن خانه هستی
که ساخت خانه بی پای بست و بی بنیان

پروین اعتصامی

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ٩:٤٧ ‎ق.ظ ; شنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

مطلبی دیگر اندر بحث اسناد ماشین وشایعات راهنمایی

خودروئی بنام احمد بوده آن را به علی فروخته وبعداز تعویض پلاک سند قطعی در دفترخانه بنام علی تنظیم شده است وعلی مالک قانونی است. علی آن را به منصور فروخته و وکالتی جهت تعویض پلاک به وی داده است. منصور با آن وکالت در مراکز تعویض پلاک  پلاک قبلی را فک وپلاک خود را نصب نموده وبرگ سبز (شناسنامه خودرو)‌ را بنام ِخود گرفته است. منصور بنا به توصیه مرکز تعویض پلاک سند رسمی بنام خود تنظیم نکرده است. سپس آن خودرو را به حسن فروخته. در اینجا منصور فوت شده. بعداز مدتی حسن برای انتقال به ورثه منصور مراجعه می کند و جواب سربالا می شنود. به علی مراجعه می کند علی می گوید ازمن نخریده ای وتعهدی به انتقال ندارم. بناچار دادخواستی مبنی بر الزام به تنظیم سند علیه ورثه منصور به شورای حل اختلاف می دهد شورا حکم به الزام ورثه منصور به انتقال آن خودرو به حسن می دهد. حسن حکم در یک دست و اجرائیه ونامه دایره ی اجرا در دست دیگر خوشحال وخندان مثل فرماندهی که از یک نبرد فاتحانه برگشته باشد به دفترخانه مراجعه می کند ساعت 11 صبح است تصور او این است که تا ساعت 2 بعداز ظهر سند انتقال تنظیم وخودرو مذکور بنام وی می شود حالا:

1-آیا اصولا این حکم صحیح است؟

2- اگر صحیح نیست چرا؟

3-آیا قانونا علی مالک این خودرو شناخته می شود یا منصور؟

4- اگر منصور را مالک می دانید طی چه سندی او مالک شده است؟

5-اگر علی را مالک می دانید آیا دادگاه می تواند شخصی را که قانونا مالک شناخته نمی شود ملزم به انتقال شیئی که مالک نیست نماید؟

6- آیا دادگاه در بررسی پرونده استعلام مالکیت می نماید؟

7- اگر لازم است که استعلام مالکیت نماید مرجع ذیصلاح برای اعلام نام آخرین مالک کیست؟

8- اگر آن مرجع راهنمائی ورانندگی است ملاک مالکیت و آخرین مالک در سیستم آنها چیست؟

9- اگر صرف تعویض پلاک است آیا این موضوع مخالف صریح قانون نیست؟

10- اگر دادگاه باتوجه به اعلام راهنمائی ورانندگی شخصی را که فقط پلاک بنام او تعویض شده مالک دانسته و وی (یا ورثه وی را) ملزم به انتقال نمایند در اینجا تکلیف دفترخانه چیست؟ ازیک طرف مالک قانونی محکوم نشده (در واقع علی هنوز مالک است) ازطرف دیگر دادگاه اصرار به اجرای حکم علیه کسی دارد که قانونا مالک نیست !(ورثه منصور)

11- اگر محکوم له کتبا امتناع از تنظیم سند واجرای حکم را بخواهد چه می نویسید؟

12-آیا دفترخانه می تواند سند بر خلاف قانون بنویسد؟

13-آیا دفترخانه می تواند ترتیب سلسله انتقالات را نادیده بگیرد؟

14-آیا اگر حکمی صریحا بر خلاف قانون صادر شده باشد (مثلا سهم الارث مادر را یک هشتم نوشته باشد) اجراکند؟

15-آیا دفترخانه می تواند حکمی را که برخلاف میزان مالکیت صادر شده باشد اجرا کند؟ (مثلا مالک سه دانگ بوده ولی دادگاه حکم به انتقال 4 دانگ داده باشد)

16- آیا اگر بصراحت اسناد وسلسله انتقالات وبصراحت قوانین مدونه شخصی مالک شناخته نشود دادگاه می تواند وی را محکوم به انتقال نماید؟

17 -اگر نمود واصرار به اجرای حکم داشت چه می کنید؟

18-اگر منصور را با توجه به برگ سبز وحکم دادگاه مالک دانسته وبخواهید چنین حکمی را اجرا کنید تکلیف مالیات نقل وانتقال و حق الثبتی که لازم بوده برای مالک شدن منصور پرداخت شود و پرداخت نشده چیست؟

19- آیا آن مالیات وحق الثبت لاوصول را می گیرید؟(یعنی برای تنظیم سند دو مالیات ودو حق الثبت!)

20- اگر تکلیف مالیات وحق الثبت لاوصول را مشخص ننمودید و بازرسین اداره امور مالیاتی مدعی شدند چه جوابی خواهید داد؟

21- آیا اصولا حکم به الزام به تنظیم سند شرایط قانونی لازمه ی تنظیم سند را ازبین می برد؟ یا اینکه صرفا نماینده اجرای احکام بجای مالک مستنکف در دفترخانه حاضر شده وامضا می کند وسایر مقدمات ازقبیل اخذ استعلامهای لازم از مراجع مربوطه بقوت خود باقیست؟

22- ... شما بفرمائید!

 ضمنا اگر بصرف تعویض پلاک طرف مالک خودرو می شود چرا چنین احکامی جهت اجرا به همان مراجع احاله نمی گردد!

بعدا نوشت:

در وبلاگ دفتر377 سمیرم آقای مهدی سلیمی پستی دیدم که کانون سردفتران اصفهان بصراحت در خصوص پرسشهای مذکور اظهار نظر نموده لذا آن پست را در آن وبلاگ یا در ادامه مطلب ببینید همچنین همکار عکاس عزیز عمو ناصر سردفتر 35 قم هم پستی نوشته اند جالب آن را هم اینجا ببینید!

مطلب فوق هم از وبلگ عمو است.

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ٩:۳۱ ‎ق.ظ ; شنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

اسناد ماشین

باتوجه به برخی شبهات موجود در خصوص نقل وا نتقال خودروها نکات زیر ازحیث تاکید وتذکر اعلام می شود:

1-به موجب ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب8/12/89 نقل و انتقال هرنوع خودرو به موجب سند رسمی و منحصرا توسط دفاتر اسناد رسمی در سطح کشور انجام می شود.

2-بنا به مستند قانونی فوق الذکر، دفاتر اسناد رسمی تنها مرجع قانونی وصلاحیتدار جهت تنظیم سند رسمی نقل وانتقال خودروها در سطح کشور می باشند.

3-هرنوع نقل و انتقال خودروها درخارج از دفاتر اسناد رسمی تحت هرعنوان، بدلیل عدم صلاحیت ذاتی راسا باطل و بلا اثر بوده و موجب انتقال مالکیت نخواهد شد.

4-راهنمائی و رانندگی و مراکز تعویض پلاک فاقد صلاحیت ذاتی جهت انجام هرنوع نقل و انتقال خودروها میباشندو به موجب قسمت دوم ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال1389 وظایف آنها منحصرا بررسی اصالت وسیله نقلیه ، هویت مالک ، پرداخت جریمه ها و دیون معوق وتعویض پلاک به نام مالک جدید می باشد.

5-محدوده اختیارات وکیل درکلیه وکالت نامه های تنظیمی جهت تعویض پلاک خودروها درمراکز تعویض پلاک ، منحصرا ناظر به فک پلاک قبلی واخذ پلاک جدید به نام وکیل می باشد ولاغیر.

6-بنا به مراتب فوق استفاده و استناد به هرنوع سند نقل و انتقال خودروها درخارج از دفاتر اسناد رسمی بدلیل عدم صلاحیت ذاتی دیگر مراجع، مجاز نبوده و تنظیم سند باستناد این قبیل اسناد، تخلف انتظامی سردفتر متخلف خواهد بود.

7-نظربه مراتب مذکور همکاران در برخورد با این قبیل اسناد تنظیمی درخارج از دفاتر اسناد رسمی بایستی ضمن اجتناب از تنظیم سند انتقال بعدی، امتناع خود را وفق ماده 30 قانون دفاتر اسناد رسمی کتبا به متقاضیان تسلیم دارند.

8- تنظیم هرنوع وکالت تعویض پلاک در دفاتر اسناد رسمی منحصرا بایستی مستند به احراز مالکیت وسند رسمی انتقال باشد و استناد به شناسنامه مالکیت فاقد وجاهت قانونی و تخلف انتظامی محسوب است.

 

کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ۱:٠٢ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم