.

این وبلاگ فقط جهت کمک به همکاران اطلاع رسانی میباشد وجنبه تبلیغاتی ندارد.

 

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید کرد
گروه اجتماعی تا پایان نیمه اول سال جاری تمام واحدهای ثبتی موظف هستند طرح استفاده از سندهای تک برگی جدید به جای اسناد قدیمی را اجرایی کنند.
  جهت خواندن ادامه را بزنید


رییس سازمان ثبت: تنظیم اسناد خودرو به عنوان بخش مهمی از مالکیت اشخاص در جامعه باید به شکل رسمی و در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود.

 

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، تویسرکانی، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشست خبری صبح امروز که در محل سالن کنفرانس این سازمان برگزار شد در رابطه با بررسی لایحه «نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرایم مربوط به حمل و نقل» در مجلس شورای اسلامی،اظهار داشت: قضاوت نسبت به این موضوع به عهده مجلس شورای اسلامی است و طبیعی است که سازمان ثبت مسئول تثبیت مالکیت و مرجع واحد است. ثبت مالکیت اشخاص شامل مادی و معنوی و در حوزه مادی اعم از منقول و غیر منقول به موجب قانون است . ما در این رابطه نظرات خود را به مجلس اعلام کرده ایم و معتقدیم تنظیم اسناد خودرو به عنوان بخش مهمی از مالکیت اشخاص در جامعه باید به شکل رسمی و در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از مراجعات به محاکم قضایی ناشی از معاملات عادی است که اگر در دفاتر اسناد رسمی و به موجب قانون صورت گیرد تعهدات متعاملین هم لازم الاجرا و لازم الاتباع است.

 

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که به تشریح وظایف این سازمان می پرداخت با اشاره به وجود بی‌نظمی درمعاملات که بخش عمده‌ای از دعاوی حقوقی در محاکم را ایجاد کرده، گفت: این دعاوی ناشی از معاملات عادی است که فرهنگ‌سازی و گرایش مردم به سمت معاملات رسمی برای کاهش این مراجعات به محاکم و رفع معضل نقش مهمی را دارد. کشور از این جهت در حال توسعه است. در سال گذشته مجموعه‌ی معاملات ثبتی در کشور حدود ‌١٨ میلیون و ‌٣٧١هزار و ‌٨٣١ معامله بوده که در مقایسه با سال ‌٨٧ به میزان ‌١٣ درصد افزایش داشته که این آمار حکایت از رونق نسبی در حوزه‌ی معاملات دارد.

 

تویسرکانی افزود: از مجموع این معاملات، ‌٢ میلیونو ‌٢ هزار و ‌٣۶٣ معامله مربوط به اموال منقول و ‌٩٩۵ هزار و ‌٧٣٣ معامله مربوط به اموال غیرمنقول شامل ملک و غیره بوده است.

وی اعلام کرد: به جهت ارایه‌ی خدمات مناسب ‌۴٠٩ واحد ثبتی، ‌٧ هزار و ‌۵۵٢ دفتر اسنادرسمی، ‌٣ هزار و ‌٨۵١ دفتر ازدواج و یک هزار و ‌۴۶٧ دفتر طلاق در کشور فعال است.

وی با ارائه آماری در زمینه ازدواج و طلاق در کشور گفت:با وجود برخی تبلیغات مبنی بر کاهش میزان ازدواج در سال ‌٨٨، این میزان نسبت به سال گذشته ‌٢ درصد افزایش یافته است.

تویسرکانی اظهار داشت: یک میلیون و ‌٣٠٩ هزار و ‌۴٧١سند در سال گذشته ثبت شده است که از این میزان ‌٣١۵ هزار و ‌٧١١ سند در رابطه بااسناد روستایی و ‌۶ هزار و ‌۴٩۴ سند از اراضی به نام سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور،‌۴٢۶سند در رابطه با اراضی مسکن مهر ثبت شده است.

 

وی به سالروز تاریخی فرمان ‌٨ ماده‌ای مقام معظم رهبری در رابطه با مبارزه با مفاسد اقتصادی اشاره کرد و گفت: یکی از راهکارهای مبارزه با مفاسد اقتصادی، اصلاح شیوه‌ها و روش‌هایی است که زمینه‌های فساد را ازبین می‌برد. به همین جهت در فرمانی مقام معظم رهبری به هر سه قوه مسوولیت داد که باهم فکری، ساماندهی در جهت ارتقای سلامت اداری ایجاد کنند. یکی از روزنه‌های فساد،بحث تعدی و تجاوز به اراضی دولتی در گذشته و پدیده‌ی شوم زمین‌خواری بود که یکی ازراهکارهای آن سنددار کردن اراضی ملی است که هماهنگی خوبی با دولت در جهت سنددارکردن این زمین‌ها و زمین‌های در حوزه‌ی اوقاف به عمل آمده است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ادامه افزود: در سال گذشته ‌١١٨ هزار و ‌٣٧۵ مورد طلاق به ثبت رسیده است که ‌٧/١ درصد ازدواج‌های صورت گرفته منجر به طلاق شده است.

تویسرکانی از رونق نسبی در حوزه‌ی ثبت شرکت‌ها خبرداد و گفت: در سال گذشته با رشد ‌٢ درصدی در این حوزه مواجه بودیم و تعداد شرکت‌های ثبت شده ‌٨۶ هزار و ‌٧٧۵ شرکت بوده که از این تعداد ‌٨۶ درصد شرکت‌های تجاری و ‌١۴درصد شرکت‌های تعاونی بوده است و در سال گذشته ‌۴۵ شعبه‌ی شرکت‌های خارجی در کشورتقاضای ثبت داده‌اند که مراحل قانونی آنها طی و به ثبت رسیده است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره‌ی اجرای سند تک برگ یا تغییر اسناد مالکیت به شیوه‌ی جدید گفت: اقدامات جامعی برای تبدیل اسناد مالکیتی دفترچه‌ای به شکل تک برگ انجام می‌شود که این اسناد جدید ازلحاظ امنیتی قابلیت جعل ندارد و از طریق چاپخانه دولتی چاپ می‌شود و صدورش باماشین‌های امنیتی است و اسناد کروکی املاک نیز در آن موجود است.

وی ادامه داد: معضل تعیین حدود پلاک ثبتی که آثارشان در حوادث طبیعی از بین می‌رفت با اسناد مالکیتی جدید رفع می‌شود که این اقدام در چند حوزه‌ی ثبتی استان تهران اجرایی شده و در پایان نیمه‌ی اول سال جاری کلیه‌ی واحدهای ثبتی این آمادگی را پیدا می‌کنند که اسناد مالکیت جدید را اجرایی کنند.

تویسرکانی ابراز امیدواری کرد در سالی که از سوی مقام معظم رهبری سال همت مضاعف و کار مضاعف نامیده شده، مسوولیت‌ها را به نحو صحیح و دقیق بشناسیم و برنامه‌ها را به نحوی تنظیم کنیم که اهداف عالی چشم‌انداز ‌٢٠ساله‌ی جمهوری اسلامی ایران محقق شود.

رییس سازمان ثبت در خصوص اخذ وجه استعلام از دفاتر اسناد رسمی گفت: به موجب قانون، مبلغ مذکور به حساب خزانه واریز می شود و به دفاتر اسناد رسمی ربطی ندارد.

تویسرکانی در پاسخ به سوالی درباره‌ی برگزاری آزمون سردفتری گفت: آزمون سردفتری اسناد رسمی برگزار نمی‌شود. احتمالا آزمون سردفتری ازدواج برگزار شود.

به گزارش خبرنگار «ایران»، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، روز گذشته در نشست خبری ضمن بیان این مطلب گفت: اسناد تک برگی جدید از ضریب امنیتی بالایی برخوردار است که از جمله آن می توان به داشتن شماره کدینگ، مختصات جغرافیایی ملک، کروکی، چاپ در چاپخانه دولت و غیرقابل جعل بودن آن اشاره کرد. احمد تویسرکانی حمایت مشروع و قانونی از مالکیت مشروع افراد جامعه را وظیفه اصلی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام و تصریح کرد: متاسفانه به علت بی نظمی در معاملات تاکنون هزینه های زیادی پرداخت شده است که بخشی از این بی نظمی ها در سال جاری برطرف می شود اما با این وجود به فرهنگ سازی و ترویج ثبت قانونی معاملات در جامعه نیاز داریم. وی در ادامه گفت: در حال حاضر 409 واحد ثبتی، 7 هزار و 552 دفتر اسناد رسمی، 3 هزار و 851 دفتر ازدواج و یک هزار و 467 دفتر طلاق در کشور فعال است. تویسرکانی مجموع معاملات صورت گرفته در سال 88 را 18 میلیون و 671 هزار و 831 مورد عنوان کرد و افزود: این آمار نسبت به سال گذشته 13 درصد افزایش یافته است که از این تعداد بیش از 2 میلیون و 200 هزار مورد مربوط به اموال منقول و بیش از 9 میلیون و 957 مورد مربوط به اموال غیرمنقول است

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم