.

این وبلاگ فقط جهت کمک به همکاران اطلاع رسانی میباشد وجنبه تبلیغاتی ندارد.

قانون الحاق یک تبصره به ماده (946) قانون مدنی اصلاحی 1387

تازه داشت اصلاحیه ماده ٩۴۶ قانون مدنی مصوب ١٣٨٧ بنوعی اجماع میرسید و تقریبا اتفاق نظر بر این شده بود که زوجه در صورتی از بهای اعیانی عرصه و اعیان ارث میبرد که شوهرش بعد از اجرائی شدن قانون اصلاحی فوت نموده باشد و مقطع زمانی مشخصی ملاک عمل دفاتر بود که اصلاحیه اخیر و الحاق تبصره ای به ماده مرقوم شرط مبهمی را (از نظر کاربردی در دفاتر اسناد رسمی) به آن افزودند حال ما مانده ایم که نحوه احراز عدم تقسیم ترکه چگونه وبا چه وسیله ای صورت خواهد گرفت؟ سردفتر با مراجعه وراث به دفتر برای انجام معامله یک باب منزل چه باید بکند ایا انجام معاملاتی در مدتی قبل و با اعمال قانون سابق تاثیری در این معامله فعلی دارد ؟ میشود زوجه در شش ماه پیش بهای ثمنیه اعیانی یکی از املاک غیرمنقول را دریافت و معامله کرده باشد و امروز از همان شوهر برای خانه ای دیگر بهای ثمنیه عرصه و اعیان را دریافت کند؟ ایا حق وی در معامله قبل ضایع شده ؟ یا حق سایر وراث در این معامله؟

نظرتان را برای ایجاد یک رویه واحد بیان فرمایید موجب امتنان خواهد بود

 

۱۳۸۹/۶/۳۱

قانون الحاق یک تبصره به ماده (946) قانون مدنی اصلاحی 1387

شماره41925/407

 

 

 

 

 

 

 

جناب آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
        در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم (123) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون الحاق یک تبصره به ماده (946) قانون مدنی اصلاحی 1387 که با عنوان طرح الحاق یک تبصره به ماده (946) قانون مدنی مصوب1387 به مجلس شورای اسلامی تقدیم و در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ 26/5/1389 مجلس با اصلاحاتی به تصویب رسیده‌است به لحاظ انقضای مهلت‌های مقرر، موضوع اصول نود و چهار (94) و نود و پنج (95) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و عدم وصول پاسخ شورای محترم نگهبان، به پیوست ابلاغ می‌گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ـ علی لاریجانی

شماره147238                                                           7/7/1389
وزارت دادگستری
 قانون الحاق یک تبصره به ماده (946) قانون مدنی اصلاحی 1387 که در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ بیست و ششم مردادماه یکهزار و سیصد و هشتاد و نه مجلس شورای اسلامی تصویب و بدون ارائه نظر از سوی شورای نگهبان در مهلت‌های مقرر، موضوع اصول (94) و (95) قانون اساسی، طی نامه شماره 41925/407 مورخ 31/6/1389 مجلس شورای اسلامی واصل گردیده‌است، به پیوست جهت اجراء ابلاغ می‌گردد.

رییس‌جمهور ـ محمود احمدی‌نژاد

قانون الحاق یک تبصره به ماده (946) قانون مدنی اصلاحی 1387

 ماده واحده ـ تبصره ذیل به ماده (946) قانون مدنی اصلاحی مصوب 6/11/1387 الحاق می‌گردد.
تبصره ـ مفاد این ماده در خصوص وراث متوفایی که قبل از تصویب آن فوت کرده ولی هنوز ترکه او تقسیم نشده‌است نیز   لازم‌الاجرا است.
 قانون فوق مشتمل بر ماده واحده یک تبصره در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ بیست و ششم مردادماه یکهزار و سیصد و هشتاد و نه مجلس شورای اسلامی تصویب و در مهلت‌های مقرر موضوع اصول نود و چهار (94) و نود و پنج (95) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نظر شورای محترم نگهبان واصل نگردید.

 

منبع : سایت دفترخانه٣ یزد و روزنامه رسمی

http://3yazd.iar.ir/

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ۸:٥٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٥ مهر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم