.

این وبلاگ فقط جهت کمک به همکاران اطلاع رسانی میباشد وجنبه تبلیغاتی ندارد.

نامه معاونت دادسرای عمومی وانقلاب مشهد به شکوائیه کانون خراسان

ریاست محترم کانون سردفتران و دفتریاران خراسان

موضوع : تعویض پلاک وانتقال اسناد در دفاتر اسناد رسمی

 با سلام ؛

    احتراماً بازگشت به شماره 241 90 مورخ 4 / 7/ 1390 به استحضار می رساند با عنایت به ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی مصوب 8 / 12 / 89  که اشعار میدارد : نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می شود . دارندگان وسیله نقلیه مکلفند قبل از هر گونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی ، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسایل نقلیه ، هویت مالک ، پرداخت جریمه ها و تعویض پلاک بنام مالک جدید مراجعه نمایند .

« فروشنده و خریدار وسایل نقلیه جهت تنظیم سند رسمی ملزم و مکلف به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی می باشند »  و نیز توجهاً بر اساس ماده 42 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 و قانون اصلاح مواردی از قانون برنامه سوم توسعه موسوم به تجمیع عوارض مصوب 1381 بدون شک هدف مقنن از وضع مصوبه مذکور تحکیم روابط قراردادی ، جلوگیری از بروز هر گونه اختلاف آتی می باشد .

لذا مقتضی است با توجه به این که برگه شناسنامه ما لکیت خودرو ( برگ سبز ) جزو اسناد عادی می باشد و بر اساس ماده 1287 قانون مدنی سند رسمی تلقی نمی گردد ، در صورتی که مواردی از عدم رعایت مفاد و موازین قانون فوق الذکر توسط مراکز تعویض پلاک راهنمایی و رانندگی و نیز مشاهدات  عینی مراجعه کنندگان  به این مرکز ملاحظه گردید مستنداً به این حوزه معاونت جهت اقدامات بعدی اعلام و منعکس گردد .

   رونوشت :

 ریاست محترم پلیس راهور ف . ا . ا خراسان رضوی بازگشت به نامه 1251 –  10 / 508 / 1913 مورخ 25 / 7 / 1390 جهت استحضار و اقدام قانونی لازم .

به نقل از سایت کانون سردفتران خراسان و عرض سپاس از پیگیری مجدانه همکاران عزیز در خراسان

 

نویسنده : سردفتر مهرداد عزبدفتری : ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم