.

گزارشی جدید از جامعه سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی

با ارائه توضیحات مفصل و اینکه چنین امری در اکثریت قریب به اتفاق موارد امکان فعلیت نداشته و متعاملین ،خصوصا معاملین بعد از ثبت اسناد حاضر به مراجعه و امضای مجدد اسناد نمیباشند ، مقرر گردید با مکاتبات و درخواست فوری از سازمان محترم ثبت امکان ویرایش یا حذف و اصلاح در چنین مواردی به دفاتر املاک ایجاد گردد که در صورت وقوع اشکال قابلیت رفع آن از طرف دفاتر املاک وجود داشته باشد و به هیچ عنوان منطقی نخواهد بود که با وجود اشکال در ثبت خلاصه معاملات ، اسناد فسخ یا اقاله و بعد از استعلام مجددا ثبت گردند.

 2- در مواردی همکاران محترم در قسمت "متن منضم" خلاصه معاملات توضیحات و اطلاعاتی را وارد مینمایند که این امر باعث میگردد خلاصه معاملات بصورت خالی ارسال گردد . از همکاران درخواست میشود هر گونه توضیحات و اطلاعات لازم را در قسمت " توضیحات " وارد نمایند و از درج چنین توضیحاتی در قسمت " متن منضم" خودداری نمایند.

 3- هنگام تنظیم اسناد رهنی فقط نام بانک کافی است و قید شعبه و شهر لزومی ندارد.( مثلا بانک ملی)

4- هنگام ارسال خلاصه معامله ، جز و کل سهم وارد شود. در صورت فراموشی در وارد کردن سهام بعد از رد خلاصه از طرف واحد ثبتی ، با دابل کلیک کردن بر روی گزینه جزء و کل سهم در همان صفحه در سطر متعامل سهام اصلاح ، ثبت و مجددا ارسال گردد.

5- در روزهای اخیر نامه شماره 154710/92 مورخ 09/09/92 مشاور محترم رئیس سازمان و سرپرست دفتر توسعه فناوری و اطلاعات در پرتال کانون قرار گرفته که بموجب آن به 5 سئوال مبتلابه همکاران محترم دفاتر سراسر کشور پاسخهایی به صورت پیشنهاد اعلام و نسبت به آن از کانونها و جوامع سردفتری درخواست اعلام نظر شده بود .

دربند ب سئوال دوم قید گردیده : آیا میتوان اسنادی را که قبل از اجرائی شدن ثبت آنی توسط دفاتر اسناد رسمی تنظیم و ثبت گردیده ، امور تبعی آنرا به روش سابق عمل نمود؟ پاسخ: با توجه به ماده یک دستورالعمل ثبت آنی و به منظور ارائه یکسان امور تبعی تمام موارد بایستی از طریق سامانه عمل شود.

در اینمورد نظر بر اینکه سوابق اسناد قبل از اجرای سامانه ثبت آنی در سامانه مذکور موجود نبوده و فک رهن یا فسخ و استعفا و....چنین اسنادی در سامانه موجب بروز مشکل در دفاتر املاک میگردید ، با توافقی که قبلا با اداره کل محترم ثبت استان انجام گرفته بود ، بموجب اطلاعیه قبلی از همکاران محترم درخواست شد جهت اعمال چنین مواردی و جلوگیری از نابسامانی در دفاتر املاک ، امور تبعی ( فک رهن ، فسخ ، استعفا و..) اسنادیکه قبل از تاریخ 26/6/92 ثبت گردیده اند کما فی السابق بصورت فیزیکی انجام و اطلاعنامه فسخی به ادارات ثبت ارسال گردد .

 با ارسال نظر دفتر توسعه فناوری و اطلاعات سازمان ، همکاران محترم دفاتر اسناد از یکطرف و دفاتر املاک ادارات ثبت از طرف دیگر دچار تردید در شیوه عمل گردیدند به نحوی که اگر برابر نظریه مذکور عمل نمایند همان مشکل قبلی در دفاتر املاک ادارات ثبت بوجود خواهد آمد و اگر طبق توافق انجام یافته با اداره کل محترم ثبت استان عمل شود مغایر با نظریه مذکور خواهد بود .

بعد از بحث و بررسی مقرر شد امور تبعی اسناد ( فک رهن ، فسخ ) چه آنهائی که قبل از اجرای ثبت آنی و چه بعد از آن ثبت گردیده اند ، در سامانه ثبت آنی اجرا و تا زمان تکمیل سامانه ، اطلاع نامه فسخی این اسناد بصورت فیزیکی ( کمافی السابق) نیز تنظیم و به ادارات ثبت مربوطه ارسال گردند.

 در جلسه روز دوشنبه مورخ 18/9/92 کارگروهی با عضویت معاونت محترم اسناد ، مسئول کاداستر، مسئول انفورماتیک ، بازرسی ثبت استان و رئیس جامعه تشکیل و مقرر گردید نسبت به بررسی مسائل و مشکلات بوجود آمده و ارائه راهکارهای مناسب اقدام شود.

(تکمیلی) :  تعدادی از همکاران محترم در مورد اینکه آیا میتوان بجای اطلاع نامه های فسخی قبلی ( فرمهای چاپی) ، نسخه ای از فک یا فسخ اسناد را از سامانه پرینت گرفته و بعد از امضا و مهر به ادارات ثبت ارسال نمود؟ سئوال نمودند که بعد از صحبت با ریاست محترم ثبت تبریز و مسئول محترم بازرسی مقرر شد مادام که فرمهای قبلی در دفاتر وجود دارند از فرمهای مذکور استفاده و در صورت عدم وجود اطلاع نامه های فسخی قبلی یک نسخه از فک رهن یا فسخ اسناد پرینت گرفته و بعد از امضا ( سردفتر) و مهر ( دفترخانه )به ادارات ثبت مربوطه ارسال گردد.

توضیح : در اینگونه موارد همانند اطلاع نامه های فسخی قبلی نیاز به امضای متعاملین نخواهد بود.

/ 2 نظر / 29 بازدید
فرامرز جمشيدي

بسم الله النور همکار ارجمند؛ سلامی گرم ، چون آفتاب جنوب و عمیق ، چون دریای شمال و لطیف ، چون بهاران آبیدر و صادقانه ، چون کلام کودکان. تقدیم شما که شایسته ی احترامید. ششم دی ماه " روز دفاتر اسناد رسمی" موقعیت مغتنمی است برای من که حس افتخار همکاری با شما را با عرض شادباش این مناسبت به پیشگاهتان و آرزوی بهروزی و کامروایی و ثبت شدن در تقویم دل های مردم ، ابراز نمایم. شاداب و مانا باشید. ارادتمند: جمشیدی

مدونات کاتب

با سلام و عرض ادب و احترام و ضمن تبریک پیشاپیش روز دفاتر اسناد رسمی با دل نوشته با عنوان (عزیزترین روز برای کاتبان بالعدل) در انتظار حضور و بهره مندی از راهنمایی های شما بزرگوار هستیم یا حق